SMBJ11CA-Q is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
18.2V Clamp 33A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
DO-214AB
SMBJ11CA-Q
DigiKey Part Number
118-SMBJ11CA-QTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ11CA-Q
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
33A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
11V
Voltage - Breakdown (Min)
12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
18.2V