SMBJ11CAH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
18.2V Clamp 33A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
High Power TVS Diodes
SMBJ11CAH
DigiKey Part Number
283-SMBJ11CAHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ11CAH
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
33A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Telecom
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
11V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
12.2V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
18.2V