SMBJ12CAH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 3 649
Datasheet
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
STMicroelectronics
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
19.9V Clamp 30.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
High Power TVS Diodes
SMBJ12CAH
DigiKey Part Number
283-SMBJ12CAHTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SMBJ12CAHCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SMBJ12CAHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ12CAH
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
30.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.9V