T9AV5L12-12
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
T9AV5L12-12
DigiKey Part Number
PB2729-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T9AV5L12-12
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 12V
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Through Hole
EDA/CAD Models
T9AV5L12-12 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Flux Protection
Must Operate Voltage
9 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
20 A
Switching Voltage
277VAC - Max
Load - Max Switching
5540VA
Relay Type
Coil Current
77.4 mA
Coil Resistance
155 Ohms