T9AS1D22-12
T9AS1D22-12
TE Connectivity Relay Products | Digi-Key Daily
T9AS1D22-12
DigiKey Part Number
PB304-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T9AS1D22-12
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 12V
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
EDA/CAD Models
T9AS1D22-12 Models
Category
Termination Style
PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Must Operate Voltage
9 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
30 A
Switching Voltage
277VAC - Max
Load - Max Switching
8310VA
Relay Type
Coil Current
83 mA
Coil Resistance
144 Ohms