RXJ680M1JBK-1012S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 406
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 583
Datasheet
Nichicon
In Stock: 5 672
68 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
RXJ680M1JBK-1012S
DigiKey Part Number
4403-RXJ680M1JBK-1012S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RXJ680M1JBK-1012S
Description
CAP ALUM 63V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
265 mA @ 120 Hz
Packaging
Bag
Ripple Current @ High Frequency
380 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
500 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C