UPJ1J680MPD6TD
DigiKey Part Number
493-5082-1-ND - Cut Tape (CT)
493-5082-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPJ1J680MPD6TD
Description
CAP ALUM 68UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
68 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UPJ1J680MPD6TD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
310 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
495 mA @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
280 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C