PMEG2005AEL,315
DigiKey Part Number
2156-PMEG2005AEL,315-954-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG2005AEL,315
Description
DIODE SCHOTTK 20V 500MA DFN10062
Customer Reference
Detailed Description
Diode 20 V 500mA Surface Mount DFN1006-2
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1.5 mA @ 20 V
Packaging
Bulk
Capacitance @ Vr, F
25pF @ 1V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
20 V
Supplier Device Package
DFN1006-2
Current - Average Rectified (Io)
500mA
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
440 mV @ 500 mA