PMEG2005AEL-QYL
DigiKey Part Number
1727-PMEG2005AEL-QYLTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG2005AEL-QYL
Description
DIODE SCHOTTK 20V 500MA DFN10062
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 20 V 500mA Surface Mount DFN1006-2
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1.5 mA @ 20 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
19pF @ 1V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
20 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
500mA
Supplier Device Package
DFN1006-2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
440 mV @ 500 mA
Operating Temperature - Junction
150°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)