UPM1J680MPD1TA
DigiKey Part Number
493-UPM1J680MPD1TACT-ND - Cut Tape (CT)
UPM1J680MPD1TA-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM1J680MPD1TA
Description
CAP ALUM 68UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
68 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPM1J680MPD1TA Models
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency
315 mA @ 120 Hz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
170 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C