UPM1J680MPD
DigiKey Part Number
UPM1J680MPD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM1J680MPD
Description
CAP ALUM 68UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
68 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UPM1J680MPD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
315 mA @ 120 Hz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
170 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C