UPM1J680MPD1TA | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 493-UPM1J680MPD1TACT-ND - Cut Tape (CT) UPM1J680MPD1TA-ND - Tape & Box (TB) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | UPM1J680MPD1TA |
Description | CAP ALUM 68UF 20% 63V RADIAL TH |
Customer Reference | |
Detailed Description | 68 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | UPM1J680MPD1TA Models |
Series | Applications |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Ripple Current @ Low Frequency 315 mA @ 120 Hz |
Part Status Not For New Designs | Impedance 170 mOhms |
Capacitance | Lead Spacing 0.138" (3.50mm) |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) |
Voltage - Rated 63 V | Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm) |
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C | Mounting Type |
Operating Temperature -55°C ~ 105°C | Package / Case Radial, Can |