BZT52H-A6V8-QX is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 5 900
Datasheet
Zener Diode 6.8 V 375 mW ±1.03% Surface Mount SOD-123F
BZT52H-A6V8-QX
DigiKey Part Number
1727-BZT52H-A6V8-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZT52H-A6V8-QXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BZT52H-A6V8-QXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52H-A6V8-QX
Description
DIODE ZENER 6.8V 375MW SOD123F
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 4 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Discontinued at DigiKey
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±1.03%
Package / Case
Power - Max
375 mW
Supplier Device Package
SOD-123F
Impedance (Max) (Zzt)
8 Ohms