BUK9M67-60ELX
DigiKey Part Number
1727-BUK9M67-60ELXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BUK9M67-60ELXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BUK9M67-60ELXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BUK9M67-60ELX
Description
SINGLE N-CHANNEL 60 V, 44 MOHM L
Detailed Description
N-Channel 60 V 20A (Tc) 45W (Tc) Surface Mount LFPAK33
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
19 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
915 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
45W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
LFPAK33
Rds On (Max) @ Id, Vgs
43.8mOhm @ 5A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
2.1V @ 1mA