FX10A-120S/12-SV(71)
FX10A-120S/12-SV(71)
FX10A-120S/12-SV(71)
DigiKey Part Number
H11234-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX10A-120S/12-SV(71)
Description
CONN RCPT 120POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FX10A-120S/12-SV(71) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Ground Plate, Solder Retention
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
4mm, 5mm
Number of Positions
120
Height Above Board
0.126" (3.20mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)