ER8-20P-0.8SV-2H
DigiKey Part Number
H125527TR-ND - Tape & Reel (TR)
H125527CT-ND - Cut Tape (CT)
H125527DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ER8-20P-0.8SV-2H
Description
CONN HDR 20POS SMD GOLD
Detailed Description
20 Position Connector Header, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
ER8-20P-0.8SV-2H Models
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
Header, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
7mm, 9mm
Number of Positions
20
Height Above Board
0.234" (5.95mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)