BZX84C2V4 TR is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 4
Zener Diode 2.4 V 350 mW ±5% Surface Mount SOT-23
BZX84C2V4 TR
DigiKey Part Number
BZX84C2V4CSTR-ND - Tape & Reel (TR)
BZX84C2V4CSCT-ND - Cut Tape (CT)
BZX84C2V4CSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C2V4 TR
Description
DIODE ZENER 2.4V 350MW SOT23
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOT-23
Power - Max
350 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms