BZX84C2V4-G3-08 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 4
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Similar
Central Semiconductor Corp
Similar
Diodes Incorporated
Diodes Incorporated
onsemi
onsemi
Zener Diode 2.4 V 300 mW ±5% Surface Mount SOT-23-3
BZX84C2V4-G3-08
DigiKey Part Number
BZX84C2V4-G3-08-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C2V4-G3-08
Description
DIODE ZENER 2.4V 300MW SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX84C2V4-G3-08 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 1 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Package / Case
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Supplier Device Package
SOT-23-3
Tolerance
±5%
Base Product Number
Power - Max
300 mW