TSAL6100
DigiKey Part Number
751-1203-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSAL6100
Description
EMITTER IR 940NM 100MA RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Infrared (IR) Emitter 940nm 1.35V 100mA 80mW/sr @ 100mA 20° Radial, 5mm Dia (T 1 3/4)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TSAL6100 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Show Empty Attributes
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.35V
Manufacturer
Vishay Semiconductor Opto Division
Viewing Angle
20°
Packaging
Bulk
Orientation
Top View
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Type
Infrared (IR)
Mounting Type
Through Hole
Current - DC Forward (If) (Max)
100mA
Package / Case
Radial, 5mm Dia (T 1 3/4)
Radiant Intensity (Ie) Min @ If
80mW/sr @ 100mA