TCR2LF18,LM(CT | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TCR2LF18,LM(CT |
Description | IC REG LINEAR 1.8V 200MA SMV |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA SMV |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TCR2LF18,LM(CT Models |
Category | Voltage Dropout (Max) 0.62V @ 150mA |
Mfr | Current - Output |
Series | Current - Quiescent (Iq) 2 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Control Features Enable |
Part Status Active | Protection Features Over Current |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TJ) |
Output Type | Mounting Type Surface Mount |
Number of Regulators 1 | Package / Case SC-74A, SOT-753 |
Voltage - Input (Max) 5.5V | Supplier Device Package SMV |
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V | Base Product Number |