SMAJ18A/TR13
DigiKey Part Number
13-SMAJ18A/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SMAJ18A/TR13CT-ND - Cut Tape (CT)
13-SMAJ18A/TR13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ18A/TR13
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
29.2V Clamp 13.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
13.7A
Series
Power - Peak Pulse
400W
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Voltage - Breakdown (Min)
20V