1206B102K202CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 63 902
Datasheet
Direct
YAGEO
In Stock: 19 864
Datasheet
YAGEO
1000 pF ±10% 2000V (2kV) Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
1206B102K202CT
DigiKey Part Number
1292-1206B102K202CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
1292-1206B102K202CT-ND - Cut Tape (CT)
1292-1206B102K202CTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206B102K202CT
Description
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1206B102K202CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Voltage
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)