691402910008B
691402910008B
691402910008B
DigiKey Part Number
732-691402910008B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
691402910008B
Description
2.54 MM TERMINAL BLOCK, HORIZONT
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.100" (2.54mm) Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
691402910008B Models
Category
Voltage
150 V
Manufacturer
Würth Elektronik
Wire Gauge
20-26 AWG
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Wire Termination
Screwless
Part Status
Active
Color
Green
Number of Levels
1
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Positions Per Level
8
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Material - Plating
Brass - Tin Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Clamp Material - Plating
Steel, Stainless
Current
6 A