AC05000002207JAC00
DigiKey Part Number
749-AC05000002207JAC00CT-ND - Cut Tape (CT)
749-AC05000002207JAC00TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC05000002207JAC00
Description
RES 0.22 OHM 5W 5% AXIAL
Detailed Description
220 mOhms ±5% 5W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety Wirewound
EDA/CAD Models
AC05000002207JAC00 Models
Temperature Coefficient
-10/ -80ppm/°C
Operating Temperature
-40°C ~ 275°C
Size / Dimension
0.295" Dia x 0.709" L (7.50mm x 18.00mm)