VS-HFA30TA60CS-M3
DigiKey Part Number
VS-HFA30TA60CS-M3GI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-HFA30TA60CS-M3
Description
DIODE ARRAY GP 600V 15A TO263AB
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 600 V 15A (DC) Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2 V @ 30 A
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Reverse Recovery Time (trr)
60 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 600 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Standard
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
TO-263AB (D2PAK)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
15A (DC)