VS-10CTQ150STRL-M3
DigiKey Part Number
112-VS-10CTQ150STRL-M3TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-VS-10CTQ150STRL-M3CT-ND - Cut Tape (CT)
112-VS-10CTQ150STRL-M3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-10CTQ150STRL-M3
Description
DIODE ARR SCHOTT 150V 5A TO263AB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 150 V 5A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
930 mV @ 5 A
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed
No Recovery Time > 500mA (Io)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 150 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Schottky
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Supplier Device Package
TO-263AB (D2PAK)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
5A