TZX14A-TAP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 5 417
Datasheet
Similar
Central Semiconductor Corp
In Stock: 0
Datasheet
Central Semiconductor Corp
Microchip Technology
Zener Diode 14 V 500 mW Through Hole DO-204AH (DO-35)
TZX14A-TAP
DigiKey Part Number
TZX14A-TAP-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TZX14A-TAP
Description
DIODE ZENER 14V 500MW DO204AH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Box (TB)
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Power - Max
500 mW
Supplier Device Package
DO-204AH (DO-35)
Impedance (Max) (Zzt)
35 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 11 V