BZX84B2V4-HE3-08 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Central Semiconductor Corp
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Central Semiconductor Corp
onsemi
onsemi
Zener Diode 2.4 V 300 mW ±2% Surface Mount SOT-23-3
BZX84B2V4-HE3-08
DigiKey Part Number
BZX84B2V4-HE3-08GITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZX84B2V4-HE3-08GICT-ND - Cut Tape (CT)
BZX84B2V4-HE3-08GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84B2V4-HE3-08
Description
DIODE ZENER 2.4V 300MW SOT23-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 1 V
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Obsolete
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SOT-23-3
Power - Max
300 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms