Image for BZG05C62-M3-08 is not available
BZG05C62-M3-08
DigiKey Part Number
BZG05C62-M3-08GITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZG05C62-M3-08GICT-ND - Cut Tape (CT)
BZG05C62-M3-08GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZG05C62-M3-08
Description
DIODE ZENER 62V 1.25W DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 62 V 1.25 W ±6.45% Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Impedance (Max) (Zzt)
125 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 47 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Active
Package / Case
Tolerance
±6.45%
Power - Max
1.25 W