IHLP5050EZER820M5A
DigiKey Part Number
541-10250-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-10250-1-ND - Cut Tape (CT)
541-10250-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP5050EZER820M5A
Description
FIXED IND 82UH 3A 201 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82 µH Shielded Molded Inductor 3 A 201mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
201mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
2.9MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±20%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.530" L x 0.508" W (13.46mm x 12.90mm)
Current - Saturation (Isat)
3.1A
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)