FC0402E50R0BST0
DigiKey Part Number
764-1331-2-ND - Tape & Reel (TR)
764-1331-1-ND - Cut Tape (CT)
764-1331-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FC0402E50R0BST0
Description
RES 50 OHM 0.1% 1/20W 0402
Detailed Description
50 Ohms ±0.1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) RF, High Frequency Thin Film
EDA/CAD Models
FC0402E50R0BST0 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.042" L x 0.022" W (1.07mm x 0.56mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.015" (0.38mm)