FC0402E1000BST0
DigiKey Part Number
764-1317-2-ND - Tape & Reel (TR)
764-1317-1-ND - Cut Tape (CT)
764-1317-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FC0402E1000BST0
Description
RES 100 OHM 0.1% 1/20W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms ±0.1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) RF, High Frequency Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FC0402E1000BST0 Models
Category
Features
RF, High Frequency
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.042" L x 0.022" W (1.07mm x 0.56mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.015" (0.38mm)