VY2222M35Y5US6UV5
DigiKey Part Number
56-VY2222M35Y5US6UV5CT-ND - Cut Tape (CT)
56-VY2222M35Y5US6UV5TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VY2222M35Y5US6UV5
Description
CAP CER 2200PF 440VAC Y5U
Detailed Description
2200 pF ±20% 440VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
EDA/CAD Models
VY2222M35Y5US6UV5 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.354" Dia (9.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)