VY1472M51Y5VQ63V0
DigiKey Part Number
BC3306-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VY1472M51Y5VQ63V0
Description
CAP CER 4700PF 500VAC Y5V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 pF ±20% 500VAC Ceramic Capacitor Y5V (F) Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VY1472M51Y5VQ63V0 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
X1, Y1
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.512" Dia (13.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)