S102K33Y5PP63K5R
DigiKey Part Number
1252PH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S102K33Y5PP63K5R
Description
CAP CER 1000PF 2KV Y5P RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±10% 2000V (2kV) Ceramic Capacitor Y5P (B) Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S102K33Y5PP63K5R Models
Operating Temperature
-30°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Disc
Part Status
Active
Size / Dimension
0.335" Dia (8.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)