MAL219351181E3
DigiKey Part Number
56-MAL219351181E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL219351181E3
Detailed Description
180 µF 600 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 990mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.52 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.28 A @ 10 kHz
Impedance
780 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
600 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
990mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C