8Y-24.000MDIQ-T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 1 086
Datasheet
Parametric Equivalent
Abracon LLC
In Stock: 1 000
Datasheet
Abracon LLC
Raltron Electronics
24 MHz ±20ppm Crystal 10pF 100 Ohms 4-SMD, No Lead
8Y-24.000MDIQ-T
DigiKey Part Number
887-8Y-24.000MDIQ-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8Y-24.000MDIQ-T
Description
2.0X1.6 SEAM SEAL MHZ QUARTZ XTA
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Load Capacitance
10pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
100 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
24 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.6)
Frequency Stability
±20ppm
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)