TK099V65Z,LQ
DigiKey Part Number
264-TK099V65ZLQTR-ND - Tape & Reel (TR)
264-TK099V65ZLQCT-ND - Cut Tape (CT)
264-TK099V65ZLQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TK099V65Z,LQ
Description
MOSFET N-CH 650V 30A 5DFN
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 30A (Ta) 230W (Tc) Surface Mount 5-DFN (8x8)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TK099V65Z,LQ Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1.27mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
47 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2780 pF @ 300 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
230W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
150°C
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
5-DFN (8x8)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
99mOhm @ 15A, 10V