TCR2LF15,LM(CT
DigiKey Part Number
264-TCR2LF15,LM(CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
264-TCR2LF15,LM(CT-ND - Cut Tape (CT)
264-TCR2LF15,LM(CTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCR2LF15,LM(CT
Description
IC REG LINEAR 1.5V 200MA SMV
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TCR2LF15,LM(CT Models
Category
Voltage Dropout (Max)
1.13V @ 150mA
Mfr
Current - Output
Series
Current - Quiescent (Iq)
2 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TJ)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max)
5.5V
Base Product Number
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V