CD74AC163M96
DigiKey Part Number
296-4234-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-4234-1-ND - Cut Tape (CT)
296-4234-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD74AC163M96
Description
IC BINARY COUNTER 4-BIT 16SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Counter IC Binary Counter 1 Element 4 Bit Positive Edge 16-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CD74AC163M96 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Timing
Synchronous
Manufacturer
Texas Instruments
Count Rate
90 MHz
Series
Trigger Type
Positive Edge
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply
1.5 V ~ 5.5 V
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Logic Type
Binary Counter
Mounting Type
Surface Mount
Direction
Up
Package / Case
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)