44A1121-16-0/9-9-MX
DigiKey Part Number
44A1121-16-0/9-9-MX-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
44A1121-16-0/9-9-MX
Description
CABLE 2CON 16AWG WHT SHLD FEET
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Conductor Multi-Conductor Cable White 16 AWG Braid Enter Number of Feet in Order Quantity
Category
Shield Type
Braid
Mfr
Length
Enter Number of Feet in Order Quantity
Packaging
Digi-Spool®, Continuous Spool
Jacket Color
White
Part Status
Active
Voltage
600 V
Cable Type
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Number of Conductors
2
Jacket (Insulation) Thickness
0.0090" (0.229mm)
Wire Gauge
Conductor Insulation
Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
Conductor Strand
19/29
Shield Material
Copper, Tinned
Conductor Material
Copper, Tinned
Shield Coverage
85%
Jacket (Insulation) Material
Spool Size
2000.0' (609.6m)
Jacket (Insulation) Diameter
0.184" (4.67mm)