T9AP1D52-12
T9AP1D52-12
TE Connectivity Relay Products | Digi-Key Daily
T9AP1D52-12
DigiKey Part Number
T9AP1D52-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T9AP1D52-12
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T9AP1D52-12 Models
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.187"/0.250"
Mfr
Coil Insulation
Class F
Series
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
15 ms
Mounting Type
Release Time
15 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current)
30 A
Approval Agency
cURus
Switching Voltage
277VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
8310VA
Coil Resistance
144 Ohms
Coil Current
83 mA