RP73PF1E10KBTD
DigiKey Part Number
A127415TR-ND - Tape & Reel (TR)
A127415CT-ND - Cut Tape (CT)
A127415DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP73PF1E10KBTD
Description
RES 10K OHM 0.1% 1/10W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RP73PF1E10KBTD Models
Category
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Supplier Device Package
Part Status
Active
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)