CFR25J1M0
DigiKey Part Number
1712-CFR25J1M0CT-ND - Cut Tape (CT)
1712-CFR25J1M0TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFR25J1M0
Description
RES 1M OHM 5% 1/3W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 MOhms ±5% 0.333W, 1/3W Through Hole Resistor Axial Carbon Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CFR25J1M0 Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
0/ -700ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.098" Dia x 0.268" L (2.50mm x 6.80mm)