CFR16J120R
DigiKey Part Number
A105981CT-ND - Cut Tape (CT)
A105981TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFR16J120R
Description
RES 120 OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 Ohms ±5% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Carbon Film
EDA/CAD Models
CFR16J120R Models
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.073" Dia x 0.138" L (1.85mm x 3.50mm)