BMC1HY0100AN
DigiKey Part Number
1712-BMC1HY0100ANTR-ND - Tape & Reel (TR)
1712-BMC1HY0100ANCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BMC1HY0100AN
Description
FERRITE BEAD 100 OHM 0201 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0201 (0603 Metric) 200mA 400mOhm
Category
Current Rating (Max)
200mA
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
DC Resistance (DCR) (Max)
400mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Signal Line
Height (Max)
0.013" (0.33mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Impedance @ Frequency
100 Ohms @ 100 MHz