HC-3/12VDC is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Panel Mount
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
HC-3/12VDC
DigiKey Part Number
A104334-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HC-3/12VDC
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 18A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Solder Turret
Series
Must Operate Voltage
8 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
0.5 VDC
Part Status
Active
Operate Time
6 ms
Mounting Type
Release Time
6 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Tungsten (W)
Contact Rating (Current)
18 A
Relay Type
Switching Voltage
3500VDC - Max
Coil Resistance
80 Ohms
Coil Current
150 mA