55A0111-16-9
DigiKey Part Number
A132383-01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
55A0111-16-9
Description
HOOK-UP STRND 16AWG WHITE 1'
Customer Reference
Detailed Description
16 AWG Hook-Up Wire 19/29 White 600V 1.00' (0.30m)
Category
Jacket (Insulation) Material
Mfr
Jacket (Insulation) Diameter
0.068" (1.73mm)
Series
Length
1.00' (0.30m)
Packaging
Spool
Voltage
600V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C