RSELT2562R7J25006 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Abracon LLC
In Stock: 935
Datasheet
25 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can
RSELT2562R7J25006
DigiKey Part Number
587-RSELT2562R7J25006-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSELT2562R7J25006
Description
CAPACITOR 25F 20% 2.7V T/H
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination
PC Pins
Manufacturer
Taiyo Yuden
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Radial, Can
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Capacitance
25 F
Height - Seated (Max)
1.102" (28.00mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Voltage - Rated
2.7 V