TG-T1000-31-18-0.25-5PT
DigiKey Part Number
1168-TG-T1000-31-18-0.25-5PT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TG-T1000-31-18-0.25-5PT
Description
THERM TAPE 31MMX18MM W/ADH WHT
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Thermal Pad White 31.00mm x 18.00mm Rectangular Adhesive - Both Sides
Category
Thickness
0.0100" (0.254mm)
Manufacturer
t-Global Technology
Material
Acrylic Elastomer
Series
Adhesive
Adhesive - Both Sides
Packaging
Bulk
Backing, Carrier
Fiberglass
Part Status
Active
Color
White
Usage
Multi
Thermal Conductivity
1.0W/m-K
Type
Tape
Shelf Life
6 Months
Shape
Rectangular
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Outline
31.00mm x 18.00mm
Storage/Refrigeration Temperature
77°F (25°C) or Below